
Abstrakcja wokół Władysława Strzemińskiego i Stanisława Fijałkowskiego
Na wystawie pokazujemy prace artystów, którzy znaleźli się bezpośrednio albo pośrednio pod wpływem postawy Władysława Strzemińskiego.
09. 39 WOJNA
Do zmierzenia się z tematem wojny, kurator Ignacy Czwartos zaprosił artystów różnych roczników. Dla jednych wspomnienie wojny oznacza traumę dzieciństwa i utratę najbliższych, dla innych jest to powód do historycznej lub filozoficznej refleksji.
Zamoyski zrzucony z cokołu?
Wieloletnie starania połączonych sił Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaowocowały zakupem rozproszonej dotychczas kolekcji dzieł Augusta Zamoyskiego – polskiego rzeźbiarza i teoretyka sztuki, jednego z najwybitniejszych rodzimych artystów XX wieku.
Stara, dobra opresyjna szkoła
Film Petera Weira „Stowarzyszenie umarłych poetów” oglądałem jakieś trzy dekady temu, będąc w liceum i wówczas wywarł na mnie wrażenie. Przypuszczam, że głównie z powodu mojego ówczesnego wieku, ale także klimatu roku 1989, który sprzyjał kontestacji, rewolucji i buntowi.
„Tchórze, niedołęgi czy przemilczacze” A.D. 2019
Dlaczego wystawa takiego formatu zostaje przemilczana? Powodem może być albo strach wiążący naszą krytykę artystyczną, bądź głęboko zakorzeniona niezdolność i programowa niechęć do podjęcia tematów wywoływanych przez twórców warszawskiej ekspozycji.
Jazgotać: Polska!
Ta recenzja miała wyglądać inaczej. Chciałem pisać o wysokim poziomie artystycznym znacznej części dzieł fundamentalnych dla sztuki polskiej pierwszej połowy XX w., zgromadzonych w salach Muzeum Narodowego. Jednak – jak mawia mój znajomy – „pisanie o plastyce...